Fascynujące eksperymenty psychologiczne o których warto wiedzieć
W historii ludzkości wykonano wiele fascynujących doświadczeń i eksperymentów. To samo dotyczy dziedziny, jaką jest psychologia. Przez kilkaset lat odkrywano tę dziedzinę nauki. Do tej pory pozostaje jeszcze wiele niewiadomych.
W tym artykule pokazujemy najciekawsze eksperymenty, które miały miejsce w historii. Sprawdź, czy wcześniej o nich słyszałeś!
Eksperyment z kolorem oczu
W prawdziwym kasynie bardzo często klienci oceniani są zgodnie ze stereotypami. Co ciekawe to doświadczenie świetnie opisze taki właśnie problem. Jane Elliot nie była z wykształcenia psychologiem, ale nauczycielką w szkole podstawowej. To słynne doświadczenie stało się jednym z najbardziej kontrowersyjnych w historii. Dzień po zastrzeleniu Martina Luthera Kinga, nauczycielka postanowiła przeprowadzić bardzo nietypowy eksperyment. Wszystko miało odbyć się w klasie, którą uczyła. Kobieta podzieliła uczniów na dwie grupy. Kryterium podziału był zaś koloru oczu. Jednej grupie powiedziano, że jest zdecydowanie ważniejsza od drugiej. W związku z tym powinna być ona lepiej traktowana. Co ciekawe, wystarczył tylko jeden dzień, aby grupa „niższa” stała się wręcz niebezpieczna. Następnie wprowadzono zmiany tak, aby każdy mógł doświadczyć tego samego eksperymentu. Doświadczenie to spotkało się z negatywnymi reakcjami. Trzeba jednak pamiętać, że zdarzenie to pokazało, w jaki konkretnie sposób działają uprzedzenia i stereotypy.
Eksperyment Milgrama
Stanley Milgram, psycholog z Yale University w 1961 roku postanowił przeprowadzić słynny na całym świecie eksperyment. Miał on sprawdzić posłuszeństwo wobec władzy. Milgram chciał wiedzieć, jak daleko możemy się posunąć, krzywdząc innych tylko po to, by walczyć z władcą. Badania prowadziły do wyjaśnienia zasad nazistowskich, jak również do udzielenia odpowiedzi na dręczące społeczeństwo pytania związane z brutalnymi i krwawymi zbrodniami Holokaustu. W związku z tym utworzono pary składające się z uczestników eksperymentu. Jeden uczestnik miał być nauczycielem, a drugi uczniem. Nauczyciel powinien używać coraz silniejszej dawki prądu, aby ukarać uczniów za złe odpowiedzi. Studenci byli w rzeczywistości aktorami. Udawali oni przeokropny ból, który miał im towarzyszyć podczas samego eksperymentu. Eksperyment ten pokazał toczący się od starożytności konflikt między etyką, a posłuszeństwem wobec władzy, jak również ludzką skłonnością do posłuszeństwa.
Robbers Cave Park
Muzafer Sherif zaczął swój eksperyment latem 1954 roku. Chciał w ten sposób przetestować dynamikę zachowania zespołu w obliczu konfliktu. Naukowiec zorganizował obóz wakacyjny w Robbers Cave Park w Oklahomie. W tym eksperymencie brało udział aż dwudziestu czterech chłopców. Warto również podkreślić, że nie wiedzieli o tym, że biorą udział w badaniu. Następnie wszyscy uczestnicy obozu zostali podzieleni na dwie grupy i odseparowani od siebie. Początkowo ludzie próbowali nawiązać więzi sympatii między członkami tej samej grupy. Następnie te dwie grupy ludzi zaczęły wpływać na siebie nawzajem w zawodach sportowych. W związku z tym bardzo szybko stali się wobec siebie wrogami. Aby zmusić rywalizujące grupy do współpracy i zmiany ich postaw, Sharif stworzył problemy, które wymagają współpracy wszystkich. Realizacja wspólnego celu przyniosła oczekiwany efekt – zespoły ostatecznie pojednały się i chętnie przystąpiły do dalszej współpracy.
Te 3 eksperymenty są praktycznie znane na całym świecie. Wszystkie z nich obecnie budzą pewnego rodzaju kontrowersje. Czy takie doświadczenia były etyczne? Czy wyniki możemy uznać za satysfakcjonujące oraz czy możemy je zaakceptować jako prawdziwe? Czy osoba, która nie ma wykształcenia kierunkowego może takie badania swobodnie organizować?
Jedno jest pewne! W dzisiejszych czasach takie czynności byłyby raczej niedozwolone. Etyka w prowadzeniu jakichkolwiek badań jest niezmiernie ważnym czynnikiem. Świadczy to między innymi o rozwoju ludzkości, jako społeczeństwa, a to bardzo dobry znak!