Europejczycy nie w pełni chronieni przepisami UE dotyczącymi hazardu internetowego

Wszystkie państwa członkowskie UE, z wyjątkiem Danii, nie wdrożyły w pełni unijnych wytycznych w zakresie ochrony konsumenta w obszarze gier hazardowych oferowanych w internecie, co naraża na niebezpieczeństwo ochronę graczy online.

Skutkuje to ich na nierównym i niewystarczającym poziomem ochrony konsumentów we wszystkich państwach członkowskich UE – wynika z opublikowanego badania przeprowadzonego przez City University London.

W badaniu „Ochrona konsumentów w unijnych przepisach dotyczących hazardu online” dokonano przeglądu krajowego wdrożenia wybranych kluczowych wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących ochrony konsumenta w grach hazardowych on-line i stwierdzono znaczne braki w zakresie ochrony konsumentów w państwach członkowskich UE. Na przykład tylko 14 państw członkowskich ustanowiło krajowe rejestry samo wykluczenia, a tylko 13 państw członkowskich wymaga oznakowań „nieletni hazard” na reklamach.

Wytyczne Komisji mają na celu wspieranie jednolitego wysokiego poziomu ochrony graczy online w państwach członkowskich UE poprzez wprowadzenie wspólnych zasad dotyczących wymogów identyfikacji graczy, zapobiegania dostępu nieletnim graczom w grach hazardowych i odpowiedzialności społecznej. Komisja zobowiązała się do oceny wdrożenia wytycznych przez państwa członkowskie UE do dnia 19 stycznia 2017 r. – ale do dziś tego nie zrobiła.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów (EGBA) wynika, że ​​nie osiągnięto głównego celu wytycznych Komisji – pełnego zabezpieczenia wszystkich graczy online w Europie. Badanie przypisuje to niepowodzeniu dobrowolnemu, niewiążącemu charakterowi wytycznych i stwierdza, że ​​obowiązkowe przepisy UE są potrzebne, aby zapewnić jednolity, wysoki poziom ochrony konsumentów internetowych w Europie.

EGBA wezwał Parlament Europejski i Komisję Europejską, aby wzięły pod uwagę wyniki badań i wprowadziły obowiązkowe zasady, aby zapewnić konsumentom pełną ochronę dzięki przepisom dotyczącym gier hazardowych online w krajach UE.

[quote style=”1″ ]”Ponieważ hazard internetowy w Europie jest regulowany na poziomie krajowym, poziom ochrony konsumentów zapewniany graczom jest różny w zależności od tego, gdzie mieszkają w UE – i jest to całkowicie nieadekwatne dla tego, że jest cyfrowy sektorem z natury bez granic. Wytyczne okazały się niewystarczające i obecnie wzywamy decydentów UE do działania poprzez wprowadzenie obowiązkowych zasad w celu zapewnienia spójnego wysokiego poziomu ochrony konsumentów i jednolitych sieci bezpieczeństwa dla wszystkich graczy online w Europie. „[/quote]- Maarten Haijer, Sekretarz Generalny EGBA.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *