Danske Spil w prywatnych rękach?

danske spil

Duński rząd zamierza sprzedać państwową spółkę hazardową Danske Spil w prywatne ręce. Fakt ten spotkał się z głośną krytyką ze strony partii opozycyjnych. Danske Spil w swojej ofercie zawiera zakłady bukmacherskie online, poker, kasyno i loterie, przy czym nad ostatnią pozycją państwo dalej sprawowałoby kontrolę. Eksperci szacują, że państwo może na transakcji zarobić około 460m-613m $ (około 3-4 mld DKK), a środki te mają zapełnić luki budżetowe.

Politycy opozycyjni skrytykowali ten pomysł z uwagi na fakt, że spółka w 2015 roku wygenerowała zysk na poziomie 743 mln DKK. Transakcja nie ma zatem charakteru długofalowego. Fakt przekazania spółki w ręce prywatnej może wiązać się również ze zmianą polityki Danske Spril i zapoczątkowania procederu nakładania limitów na graczy.

VoltBukmacher

Przed 2012 rokiem spółka posiadała monopol na wszystkie usługi hazardowe. Liberalizacja ustawy zachęciła międzynarodowych operatorów do zarejestrowania się na rynku duńskim a sama Dania podawana jest obecnie jako modelowy przykład pozytywnych rozwiązań i wzór dla innych rynków przy procedurze przechodzenia od państwowego monopolu do bardziej otwartego systemu (zobacz: O co chodzi w tzw. modelu duńskim?).

W podobnym kierunku idzie obecnie Szwecja, która przygotowuje nową ustawę hazardową zakładającą m.in. częściową prywatyzację państwowej spółki Svenska Spel i liberalizację krajowego rynku.

Źródło: Calvinayre

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *