Czym w ogóle jest e-sport?

E-sport to w obecnych czasach zjawisko popkulturowe o niebagatelnym znaczeniu i ogólnoświatowym zasięgu. Co ciekawe, przez wiele osób wciąż jest spychany na margines i lekceważony.

Jednak zupełnie niesłusznie, bowiem w branży e-sportowej mamy naprawdę spore pieniądze, zainteresowanie gigantów branży IT oraz sponsorów z różnych dziedzin, oraz co chyba najważniejsze — naprawdę interesującą rywalizację nawet dla osób postronnych!

Spróbujmy się przyjrzeć nieco bliżej temu zagadnieniu.

Dosyć zabawną rzeczą na początek może być to, że tak naprawdę wciąż nie ma jeszcze w pełni precyzyjnej definicji tego, czym jest “e-sport”. W różnych źródłach możemy znaleźć naprawdę rozbieżne informacje na ten temat. Niektóre źródła za e-sport uznają także internetowe gry hazardowe jak te oferowane na przykład przez Superbet Jednak na potrzeby naszego dzisiejszego artykułu przyjmijmy po prostu, że pod pojęciem e-sportu będziemy rozumieć wszelkiego rodzaju zorganizowane w jakiś sposób rozgrywki toczone przez sieć internetową lub lokalną w grach wideo. Jako zorganizowane rozgrywki rozumiemy tutaj rywalizację w ramach zdefiniowanej uprzednio struktury ligowej lub pucharowej, która pozwala na wyłonienie zwycięzców i przegranych.

Przekładając tę definicję na praktykę, możemy zademonstrować jej poprawność dzięki organizacji o nazwie Electronic Sports League (w skrócie ESL). Powstała ona w 2000 roku w Niemczech i od samego początku swojej działalności zajmuje się organizowaniem turniejów e-sportowych o randze mistrzostw świata, mistrzostw Europy lub na szczeblu lokalnym. Według ostatnich danych, liczba oficjalnych członków ESL przekroczyła w zeszłym roku próg 12 milionów (mowa o aktywnych graczach), a do tego dochodzi jeszcze ponad 2 miliony zarejestrowanych drużyn we wszystkich grach obsługiwanych przez ESL.

Największe imprezy e-sportowe na świecie

Rokrocznie na świecie organizowane są setki, a może nawet tysiące imprez e-sportowych. Dotyczą one albo pojedynczych gier, albo wielu innych. Mają różnych sponsorów i zasięg, pulę nagród i charakter. Trudno jest więc wyróżnić wśród nich te największe, bo to zależy głównie od przyjętych kryteriów.

Jednak bez wątpienia do najważniejszych imprez e-sportowych na świecie należą między innymi:
● Intel Extreme Masters — ta odbywająca się pod egidą firmy Intel impreza ma rangę nieoficjalnych mistrzostw świata w grach takich jak League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Overwatch, czy też StarCraft. Co ciekawe, kilka ostatnich edycji odbyło się w Polsce, a konkretniej rzecz biorąc w legendarnej już Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach, zwanej potocznie Spodkiem. Trudno chyba wybrać lepszą lokalizację na wielką imprezę e-sportową, nieprawdaż?
● International Esports Federation World Championship. To bardzo ciekawa impreza, której struktura wzorowana jest na igrzyskach olimpijskich. Uczestnicy przechodzą najpierw przez rundy kwalifikacyjne w swoich krajach, aby następnie wziąć udział w rozgrywkach finałowych, reprezentując barwy nie poszczególnych klubów, ale swoich krajów. Można więc potraktować IEFWC jako coś w rodzaju olimpiady e-sportowej!
● EVO Championship. To z kolei dosyć hermetyczna impreza, bo skupia głównie miłośników komputerowych bijatyk”, czyli gier, w których chodzi o pojedynkowanie się na zasadzie sztuk walki. EVO Championship to mistrzostwa w grach takich jak na przykład Street Fighter, Mortal Kombat, lub też Dragonball Fighters.
● The International DOTA 2. Impreza poświęcona tylko jednej grze, czyli DOTA 2 (jak łatwo odgadnąć na podstawie nazwy). Ma ona oficjalną rangę mistrzostw świata i organizowana jest pod egidą twórcy tej gry, czyli firmy Valve. Atrakcyjności tej imprezie dodaje z pewnością naprawdę gigantyczna pula nagród, która w ostatniej edycji osiągnęła pułap 40 milionów dolarów.

Jakie gry e-sportowe należą do najpopularniejszych na rynku?

Oczywiście nie byłoby rynku e-sportowego bez gier, które ten rynek tworzą i stanowią impuls napędzający jego popularność. W tej branży mamy do czynienia z naprawdę rozbudowaną liczbą tytułów, ale można z tego grona wyróżnić kilka pozycji, które uważane są za prawdziwe filary branży e-sportowej. Należą do nich na przykład takie gry wideo jak:

Counter Strike: Global Offensive

Na początek prezentujemy niekwestionowanego króla branży e-sportowej, czyli grę Counter Strike: Global Offensive. Ta gra jest obecna na rynku od ponad dekady i co ciekawe — jest rozwinięciem gry Counter Strike będącej nieoficjalną modyfikacją do bardzo wiekowej już gry Half Life 2. Counter Strike pojawiła się na rynku na przełomie tysiącleci i od pierwszych tygodni zyskała sobie gigantyczną popularność. Nic więc dziwnego, że po kilku latach firma Valve Corporation zdecydowała się na stworzenie pełnoprawnej wersji opartej o nowoczesny silnik graficzny Source i dostosowanej w pełni do grania przez sieć.
Fabuła gry Counter Strike: Global Offensive jest naprawdę nieskomplikowana. Na specjalnie zaprojektowanych mapach udział biorą dwie drużyny — terroryści oraz antyterroryści. Zadaniem tych pierwszych jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników i podłożenie bomby. Z kolei antyterroryści nie mogą dopuścić do eksplozji bomby. Oczywiście gracze mają do dyspozycji szeroki arsenał broni i wyposażenia.

Fortnite

Fortnite to gra typu battle royale, która polega na tym, że na przypominającą wyspę zrzucani są gracze. Mają oni do dyspozycji na początku dość ograniczony zestaw broni i wyposażenia, ale na mapie mogą znaleźć sporo dodatkowego uzbrojenia i akcesoriów. W miarę upływu czasu zmniejsza się granica tak zwanej bezpiecznej strefy wokół centrum wyspy — gracze muszą wtedy albo przejść do wnętrza strefy bezpiecznej, albo “zginą” kończąc swój udział w rozgrywce. Celem gry jest wyłonienie gracza, który jako ostatni zdoła przetrwać na mapie — zostaje on wtedy ogłoszony zwycięzcą.

DOTA 2

To gra o historii dość podobnej do Counter Strike: Global Offensive. Najpierw powstała jako dodatek do gry Warcraft III. Następnie po zyskaniu sobie sporej popularności firma Valve przekształciła ją w pełnoprawną grę opartą o silnik Source 2 (będący zresztą rozwinięciem Source, na bazie którego powstał CS:GO).
Gracze w DOTA 2 wcielają się w członków jednej z dwóch frakcji — Świetlistych lub Cienistych tak, by powstały dwa pięcioosobowe zespoły. Następnie wyruszają na misję, której celem jest zdobycie lub zniszczenie twierdzy przeciwników za pomocą wielu różnych rodzajów broni i umiejętności.

League of Legends

League of Legends to gra bardzo podobna w swojej koncepcji do DOTA 2. Tak samo powstała jako dodatek do gry Warcraft III. Tak samo została wydana jako pełnoprawna gra, tym razem przez firmę Riot Games, a nie Valve. Podobnie jak w DOTA 2, gracze dzielą się tutaj na dwa pięcioosobowe zespoły i próbują zdobyć twierdzę przeciwników.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *