Czym jest ATS w zakładach

Prawdopodobnie zastanawialiście się wielokrotnie co znaczy ATS w zakładach sportowych. Otóż ATS oznacza z angielskiego Against The Spread. Jest to bardzo powszechnie stosowana symbolika obstawiania w Stanach Zjednoczonych.

Zacznijmy od początku. Patrząc na kursy bukmacherskie, faworyt jest oznaczony znakiem „-” obok kursu, a zakład na słabszą drużynę jest oznaczony znakiem „+”.Rozpiętość, czy jak kto woli różnica, punktów to ustalony margines zwycięstwa ustalony przez bukmacherów między faworytem a słabszym.

Faworyt rozpoczyna zdarzenie z ujemnym bilansem punktowym, tym samym musi wygrać mecz o z marginesem większym niż ustalona liczba punktów przez bukmacherów. Tym samym, obstawianie „przeciwko spreadowi” (Against The Spread) oznacza, że stawiasz na to, że faworyt wygra o więcej niż ustalony przez bukmachera najbardziej zbliansowany margines (spread).

Oto przykład wykorzystania ATS na przykładzie meczu NBA:

Lakers (-3.5) – @1.85

Clippers (+3.5) @1.85

W tym przypadku kursy sugerują, że Lakers są faworytem o 3.5 punktu. Oznacza to, że aby wygrać zakład, muszą pokonać Clippers przynajmniej czterema punktami.

Jednocześnie Clippers są o 3.5 punktu słabsi. Oznacza to, że aby wygrać zakład, muszą oni wygrać mecz lub nie przegrać o więcej niż 3 punkty.

Zalóżmy, że końcowy wynik meczu to 113-103 dla Lakers.

Ponieważ Lakers pokonali Clippers o więcej niż 4 punkty, Twój zakład przeciwko spreadowi wygrałby, gdyż Lakers „pokryli spread”.

Gdyby wynik zakończył się wynikiem 113–110 dla Lakers, wtedy Lakers nie pokryliby spreadu, ponieważ wygraliby mniej niż 4 punktami.

Z drugiej strony, Clippers „pokryliby spread”, ponieważ przegrali mniej niż 4 punktami. Nie ma tutaj znaczenia, że ogólnie przegrali mecz, nadal wygrałbyś zakład, ponieważ zespół ten przegrał o mniej punktów niż margines zwycięstwa założony przez bukmachera.

Istnieje także tak zwany Tie Point Spread.

W tym przypadku w zakładzie nie występują „połówki” a oferta wygląda następująco:

Lakers (-3.0) – @1.85

Clippers (+3.0) @1.85

Gdyby końcowy wynik zakończył wygraną Lakers 113–110, margines zwycięstwa byłby równy linii wyznaczonej przez bukmacherów. W takim przypadku żadna drużyna nie pokrywa spreadu, a Ty otrzymasz zwrot za swój zakład. Chociaż terminologia dotycząca zakładów sportowych może być czasem myląca, pomaga mieć pod ręką jakiś słowniczek, aby zrozumieć wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.