Bukmacherzy kochają znane twarze?

Dla byłych piłkarzy często to przedłużenie powiązań ze sportem, sposób na zarabianie na sportowej emeryturze – kontrakt z firmą bukmacherską. Ambasadorami marek z tej branży najczęściej są byli sportowcy, z czynnych korzysta się dość rzadko, co ma związek również z aspektami prawnymi. Dlaczego bukmacherzy tak często korzystają z wizerunku byłych piłkarzy i czy jest to dla nich efektywne?

AMBASADOR BUKMACHER
Zbigniew Boniek Expekt
Mateusz Borek Betclic
Roman Kołtoń ComeOn
Artur Boruc Betsafe
Maciej Szczęsny Oddsring
Tomasz Frankowski Sportingbet
Tomasz Hajto Betano
Maciej Żurawski Bet24/Betano
Mirosław Szymkowiak Ladbrokes
Bożydar Iwanow Betfair
Jacek Gmoch Betsson

To lista najważniejszych kontraktów reklamowych zawartych pomiędzy firmami bukmacherskimi a osobami ze środowiska sportowego. W zdecydowanej większości są to byli piłkarze/dziennikarze zajmujący się futbolem. Rzadko mamy do czynienia z osobami wciąż będącymi aktywnymi zawodnikami (obecnie ten przypadek dotyczy tylko Artura Boruca). Spójrzmy również na rynek zagraniczny:

AMBASADOR BUKMACHER
Angelo Di Livio Planetwin365
Samuel L. Jackson Bet365 Australia
Peter Schmeichel Tipico
Oliver Kahn Tipico
Roberto Carlos Tempobet
Michael Owen BetVictor
Glenn Hoddle Unibet
Ally McCoist Ladbrokes

Jak widać tendencja zagraniczna jest podobna. Niektóre firmy decydują się na posiadanie kilku ambasadorów przypisanych do danych regionów (Betsafe, Tipico).

Najważniejsze jest jednak pytanie, czy takie działania są efektywne. Marka Expekt dzięki wykorzystaniu wizerunku Prezesa PZPN jest niezwykle popularna wśród Polaków (przeważnie w rankingach dotyczących udziałów poszczególnych bukmacherów na rynku polskim zajmuje trzecie miejsce). Nierozerwalnie z Betclic kojarzy się od kilku lat Mateusz Borek, jeden z czołowych komentatorów sportowych. To są jednak przykłady współpracy długofalowej i wieloletniego budowania wizerunku marki z wykorzystaniem danej osobowości.

Istnieją jednak również przykłady przeciwstawne. Bet365 podczas wchodzenia na rynek australijski w kampanii reklamowej wykorzystał aktora Samuela L. Jacksona. Nie pomogło to w wygenerowaniu korzystnych wyników finansowych, bowiem Bet365 w pierwszym roku działalności w Australii stracił ponad 36 milionów $…

 

728x90 100% az do 100PLN

 

About Author

2 thoughts on “Bukmacherzy kochają znane twarze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *