Bonusy bukmacherskie. STS najlepsze według niezależnych badań!

Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk i Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu przeanalizowali bonusy powitalne wśród polskich zakładów bukmacherskich.

Główny wniosek jest jeden: STS na tle konkurencji wyróżnia się bonusami powitalnymi.

Dwie wyżej wspomniane jednostki naukowe wykorzystały modele matematyczne w celu sprawdzenia bonusów powitalnych, najpopularniejszych promocji w tej branży, które otrzymują nowi gracze, którzy dopiero zakładają konto i rozpoczynają korzystanie z oferty zakładów bukmacherskich. Bonusy na start spotkamy w każdej firmie, ale oczywiście różnią się one detalami i warunkami. Badacze z PAN i WSB przeprowadzili szczegółowe symulacje biorąc pod uwagę wiele danych mających wpływ na sam bonus, jak i efekty skorzystania z niego. Obszerny raport przedstawia analizę bonusów z której wynika jasno, że STS, który jest liderem całego polskiego rynku bukmacherskiego i w tej kategorii wysuwa się na czoło stawki. STS zajął bowiem pierwsze miejsce w większości zestawień dot. bonusów na start:

 • dla depozytu zsumowanego z bonusem przy wpłatach wynoszących: od 20 do 1200 zł.
 • dla sumy ważonego bonusu i depozytu dla wpłat: od 20 do 1200 zł.

Badacze nie mają wątpliwości, że dla graczy i klientów zakładów bukmacherskich najbardziej liczą się możliwe wygrane, czyli suma depozytu i bonusu. Ta kategoria najlepiej odzwierciedla jakość bonusów i w niej STS zdecydowanie plasuje się na pierwszym miejscu.

Bonusy bukmacherskie przyciągają graczy

Zakłady bukmacherskie w Polsce są jedną z branż, która rozwija się najdynamiczniej  w ostatnich latach. Dwadzieścia czy dziesięć lat temu rynek legalnych bukmacherów wyglądał zupełnie inaczej. Ustawa o grach hazardowych i powiązane z nią nowelizację, nie tylko zagwarantowały wpływy do budżetu państwa z podatku od gier, ale i uregulowały sytuację sprawiając, że wpływy szarej strefy zaczęły się zmniejszać. „Ucywilizowanie” rynku w Polsce skutkuje nie tylko coraz większymi obrotami firm i wpływami do budżetu, ale również sprawia, że chętnych podmiotów do rozpoczęcia legalnej działalności w naszym kraju nie brakuje. Według danych stowarzyszenia „Graj Legalnie” rynek w 2019 roku zwiększył się o ok. 29%. Obecnie zezwolenia posiada niemal dwadzieścia firm. Niektóre działają od wielu, wielu lat, a niektórzy dopiero próbują zaistnieć w polskiej rzeczywistości bukmacherskiej.

W tej pierwszej grupie jest STS. Mimo długiej historii firmy przyszłość jest najważniejsza. Kto się nie zatrzymuje ten zajdzie dalej. Taka filozofia sprawia, że ciągły rozwój jest kluczowy. I to w każdej sferze – technologicznej, komunikacyjnej, marketingowej, itd. Jakość produktu to punkt odniesienia. Jednym z ważnych elementów są bonusy powitalne, są one niejako wizytówką danego bukmachera. Bardzo pomocne w rozwoju są obserwacje, analizy i badania. Z tego powodu cenne wskazówki i wyniki dostarczają badania przeprowadzone przez niezależne ośrodki. Raporty PAN i WSB zostały poświęcone bonusom powitalnym, o których w kolejnych akapitach będzie znacznie więcej. Zanim o tym, warto nakreślić sytuację na polskim rynku zakładów bukmacherskich.

STS liderem trudnego rynku zakładów bukmacherskich

Jak już wspomnieliśmy branża mocno zmieniła się w ostatnich latach. Każdego roku przybywa firm, które chcą i mogą rozpocząć działalność w Polsce. Rynek jest jednak specyficzny, nawet gdy porównamy go z Zachodem Europy. Aby zaistnieć na bukmacherskiej mapie kraju trzeba wyłożyć bardzo dużo środków, bo potrzebne jest zaplecze techniczne, technologiczna, a produkt musi być o odpowiedniej jakości. 12-procentowy podatek od każdego zakładu także ma spory wpływ na wyniki finansowe. Dlatego najlepiej radzą sobie najwięksi gracze, którzy na rynku legalnych zakładów bukmacherskich funkcjonują od wielu lat. Dowód? W 2017 roku trzy największe zakłady bukmacherskie posiadały 89% rynku, rok później stanowiły 87,6%, a w 2019 ok. 82%.  Kwota obrotu, jaką wygenerowali legalni bukmacherzy w 2019 roku sięgnęła sumy 6,7 mld zł. Bukmacherski tort jest więc coraz okazalszy, ale chętnych do jego pokrojenia również jest coraz więcej.

Udziały bukmacherów w rynku w 2019 roku

Nikt też nie poddaje się bez walki, a owa walka ma miejsce m.in. poprzez różnego rodzaju bonusy, które pełnią funkcję dodatków do standardowego obstawiania zakładów. Pozyskanie nowych graczy jest jednym z celów, bo każdy chce dotrzeć do jak najszerszej liczby klientów. Dlatego też pośród różnego rodzaju bonusów – a jest ich naprawdę sporo – na pierwszy plan wysuwają się bonusy powitalne, zwane też bonusami do depozytu, czy bonusami na start. Jako, że branża bukmacherska rośnie w siłę, jej wartość szacowana jest już na wiele miliardów złotych, także i naukowcy nie patrzą na nią obojętnie. Dawno temu w Stanach Zjednoczonych matematycy i teoretycy gier zainteresowali się grami losowymi. Teraz badacze w Polsce coraz bardziej interesują się ofertą bukmacherską, a wspomniane raporty PAN i WSB są tego najlepszym przykładem.

Jak zbadać bonusy powitalne, czyli co znajdziemy w raporcie?

Opublikowane prace Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii i Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu skupiły się na bonusach powitalnych, które zostały przeanalizowane dogłębnie. IBS jest częścią Polskiej Akademii Nauk od 1971 roku, a warto pamiętać, że PAN założono jeszcze wcześniej, bo w 1951 roku. Ten warszawski instytut zajmuje się badaniami z pogranicza matematyki, informatyki, ekonometrii, organizacji i zarządzania. WSB we Wrocławiu jest młodsza, bo istnieje od 1998 roku. Obie te instytucje do zagadnienia bonusów powitalnych u bukmacherów podeszły w sposób systemowy i matematyczny. Liczby pomogły ocenić jakość i „atrakcyjność” bonusów. Przeprowadzono więc badania symulacyjne bonusów powitalnych u konkurujących ze sobą firm bukmacherskich. Na potrzeby badań ujednolicono parametry, dobrano modele o zbliżonych zasadach i regułach oraz oczywiście przeprowadzono symulacje komputerowe. Wszystko po to, by w tabelach i wykresach pokazać, jak wypadają bonusy powitalne poszczególnych bukmacherów.

Promocje bukmacherskie dla nowych graczy

Klienci coraz częściej mogą liczyć na upusty, dodatki, bonusy. Wiele firm z różnych branż rozdaje kody bonusowe. Promocje, gratisy, dodatki – każdy robi wszystko, by pozyskać klienta. Z drugiej strony klienci czekają na specjalne okazje, wyszukują bonusów. Skoro jest popyt, to jest i podaż. Zasada stara, jak świat. Co prawda niektóre osoby, gdy usłyszą bonus, pomyślą o tanim chwycie marketingowym, ozdobniku, który przede wszystkim ma przyciągnąć uwagę. W zakładach bukmacherskiej jest trochę inaczej. Jak już wiemy na rynku działa kilkanaście firm, które oferują zbliżony do siebie produkt. Pomijamy jego jakość. Trudno im się wyróżnić, bo marże w Polsce są niezwykle podobne, a w porównaniu z zachodnimi bukmacherami, są one nawet na niezbyt wysokim poziomie. A to sprawia, że firmy muszą w inny sposób starać się pozyskać nowych graczy. Jak to zrobić efektownie i efektywnie? I właśnie w tym momencie na pierwszy plan wysuwają się bonusy. To one mają za zadanie z jednej strony wyróżnić od konkurencji, zwrócić uwagę i przyciągnąć nowych graczy. Bonusy rządzą się swoimi prawami, mamy ich kilka rodzajów i są one dodatkiem do tradycyjnego obstawiania. Bonusy są najczęściej ukierunkowane. Jedne dotyczą osób, które dopiero założyły konto, inne regularniej obstawiają daną ligę, jeszcze inne premiują obstawianie przykładowo esportu. Dlaczego więc bonusy dla nowych graczy są tak istotne z punktu widzenia zakładów bukmacherskich?

Bonusy dla wszystkich, czyli typy graczy

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba na chwilę pochylić się nad zagadnieniem typów graczy w zakładach bukmacherskich. Jak można się domyślać nie każdy gracz jest taki sam, ma taką samą motywację do gry. Są m.in. pasjonaci sportowi, którzy statystyki i newsy mają w małym palcu, są ryzykanci, dla których typowanie to sposób na spędzanie wolnego czasu. Są także i tzw. okazjonalni gracze, którzy obstawiają od czasu do czasu, gdy w świecie sportu dzieje się coś ważnego, albo gdy np. reprezentacja Polski bierze udział w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Grupa ludzi dla których typowanie, obstawianie jest sposobem na spędzanie wolnego czasu, jest w jakimś sensie ograniczona. Regularnych graczy jest określona liczba. A skoro na polskim rynku zakładów bukmacherskich przybywa podmiotów, to każdy walczy o pojedynczego klienta.

Podobnie, jak sprawienie, że okazjonalny gracz stanie się regularnym. Dlatego też bonusy powitalne są tak popularne, bo pomagają poszerzyć bazę klientów. Polscy bukmacherzy upodobali sobie bonusy powitalne, stąd znajdziemy je w ofercie każdego z nich. Niektórzy proponują kilka rodzajów bonusów powitalnych. Sam zamysł, że założenie konta i jego pierwsze zasilenie środkami zostanie w jakiś sposób nagrodzone przez firmę, jest dla drugiej strony bardzo atrakcyjne. Dzięki temu gracz ma większe możliwości obstawiania już na samym starcie, w dodatku konto bonusowe pozwala grać, testować, zdobywać doświadczenie bez większego ryzyka, bo można obstawiać środkami bonusowymi, a swój „właściwy” depozyt zostawić do czasu zdobycia doświadczenia. Co jest trudnego w typowaniu wyników? Obecnie bukmacherzy mają bardzo szeroką ofertę, składającą się nie tylko z najpopularniejszych sportów, czy ze sportu w ogóle. Jeden zwykły mecz piłki nożnej daje możliwość obstawiania kilkudziesięciu różnorakich zdarzeń. Aby odnosić sukcesy w zakładach, trzeba dobrze je poznać i właśnie bonusy na start dają takie możliwości.

Porównanie bonusów powitalnych

Rywalizacja między bukmacherami ma miejsce na każdym polu, a najciekawiej jest właśnie z bonusami powitalnymi. Nie jest bowiem tak, że każdy oferuje to samo lub niemal to samo. Każdy na rynku stara się zabłysnąć nowym rozwiązaniem. Dlatego też możemy mówić o pakietach powitalnych, które składają się z kilku typów bonusów. Różnią się one m.in. depozytem, warunkami obrotu, czasem obrotu. Starając się to wszystko usystematyzować. możemy mówić o kilku bonusach oferowanych najczęściej przez bukmacherów. Do tej grupy zaliczamy:

 • bonus od depozytu – przeważnie polega na podwojeniu pierwszego depozytu do ustalonej przez bukmachera kwoty maksymalnej; oferowany na różnych warunkach przez 12 z 19 legalnych bukmacherów: STS, Fortunę, E-TOTO, Totolotek, LVBET, Superbet, TOTALBet, forBET, Betfan, eWinner, Noblebet i BetX,
 • freebet bez depozytu – inaczej darmowy zakład, bonus umożliwiający obstawianie bez wpłacania przez gracza środków na konto u bukmachera; dostępny w pakiecie powitalnym STS, Fortuny, LVBET, TOTALbet i BetX,
 • cashback, czyli zakład bez ryzyka – bonus polegający na zwrocie środków za przegrany zakład – pomniejszonych o podatek 12%; oferuje go Betclic, PZBuk, Fortuna i eWinner.

Bonus powitalny STS

Pakiet powitalny w STS to bonus od depozytu, wynoszący do 1200 zł, a także freebet o wysokości 25 zł, przyznawany graczom, którzy podczas rejestracji wpisali kod promocyjny STS. Dodatkowo, bukmacher oferuje swoim klientom możliwość obstawiania zakładów bez ryzyka przy pierwszym typowaniu Betgames oraz sportów wirtualnych – w obu przypadkach kwota cashbacku wynosi do 20 zł.

By otrzymać bonus od pierwszego depozytu wystarczy podczas rejestracji w STS zaznaczyć opcję „Chcę otrzymać swój bonus startowy!”, a następnie dokonać wpłaty na konto gracza. Środki zostaną automatycznie dodane do konta depozytowego. Do ich przeniesienia na konto główne konieczne jest wykonanie 3-krotnego obrotu bonusem po kursie na kuponie wynoszącym co najmniej 1,91.

Do otrzymania freebetu w STS konieczne jest podanie kodu promocyjnego PEWNE25 podczas rejestracji. By wypłacić środki otrzymane w formie bonusu bez depozytu należy wykonać nimi 3-krotny obrót. Do obrotu zaliczają się wyłącznie wygrane kupony z kursem minimalnym 1,91.

Bonus powitalny Fortuna

Na ofertę powitalną Fortuny składa się bonus od depozytu, freebet, czyli bonus bez depozytu, a także zakład bez ryzyka. Maksymalna kwota, jaką może uzyskać gracz, to 2220 zł. Jakie są wartości poszczególnych bonusów?

 • bonus bez depozytu – 100% pierwszej wpłaty, maksymalnie do 2000 zł
 • freebet na start w wysokości 20 zł (przyznawany w punktach FKP)
 • zakład bez ryzyka do 200 zł

Przyjrzyjmy się warunkom obrotu. By uwolnić środki z bonusu od depozytu należy wpłacić pierwszy depozyt w ciągu 3 dni od założenia konta, a w ciągu 4 dni od wpłaty – postawić swój pierwszy zakład. Następnie w ciągu 30 dni należy zagrać łącznie za 4-krotność pierwszego depozytu. Do obrotu zaliczają się wyłącznie kupony zawierające minimum 3 spotkania, o minimalnym kursie całkowitym 1,60.

Bonus powitalny Betclic

Pakiet powitalny w Betclic składa się wyłącznie z jednego bonusu – zakładu bez ryzyka o maksymalnej wysokości 550 zł. By go uzyskać, należy zarejestrować się w serwisie, podając aktualny kod promocyjny Betclic, który znaleźć można na stronie bukmachera. Po rejestracji należy dokonać wpłaty środków na konto, a następnie obstawić swój pierwszy zakład. Jeśli będzie on przegrany, gracz może uzyskać do 550 zł dodatkowych środków na koncie bonusowym.

Bukmacher zwraca środki bonusowe w wysokości stawki netto zakładu – a więc pomniejszone o wysokość podatku (12%). By uzyskać maksymalny cashback, należy postawić zakład za 625 zł. Do promocji wliczają się wszystkie zdarzenia o kursie minimalnym 1,14.

Jakie są warunki obrotu otrzymanych środków bonusowych? By uwolnić kwotę cashbacku należy dokonać 6-krotnego obrotu bonusem w ciągu 30 dni od jego otrzymania. Do obrotu zaliczają się zakłady o kursie minimalnym 2,00.

Bonus powitalny LVBET

LVBET w ramach pakietu powitalnego proponuje bonus od pierwszego i drugiego depozytu. Maksymalna wartość pierwszego bonusu wynosi 1000 zł, a drugiego – 500 zł. Oba bonusy mają wartość 1% wpłaconego depozytu, jednak dodatkowo obejmują mnożnik kursu całkowitego x100. By skorzystać z promocji, należy dokonać wpłaty minimum 50 zł i wybrać bonus z mnożnikiem. Następnie należy aktywować mnożnik na kuponie i przygotować swój pierwszy zakład kombi, składający się z minimum 3 zdarzeń o łącznym kursie minimum 2,50 i co najmniej 1,25 na każdą selekcję.

Bonus od depozytu dostępny jest również dla osób, wpłacających depozyt mniejszy, niż 50 zł. Po dokonaniu pierwszego depozytu w kwocie od 10 do 49 zł należy skontaktować się mailowo z bukmacherem. LVBET w ciągu 48h od wysłania zgłoszenia przyzna bonus w wysokości 10% pierwszej wpłaty, z mnożnikiem kursu całkowitego x10.

Podczas rejestracji klienci LVBET mogą otrzymać również bonus bez depozytu w wysokości 20 zł. Freebet przyznawany jest podczas pełnej rejestracji konta – należy w formularzu zaznaczyć opcję „Potwierdzam, że chcę otrzymać bonus bez depozytu”. Środki zostaną automatycznie przypisane do konta po pozytywnej weryfikacji przesłanych skanów dokumentów. Freebet LVBET również jest bonusem z mnożnikiem – na konto gracza trafi 1 zł z mnożnikiem x20.

Bonus na start w forBET

Bonus powitalny w forBET to połączenie 3 promocji – 14 dni gry Bez Podatku, bonusu od depozytu do 2000 zł i mnożnika MaxiZysk do drugiego depozytu do 200 zł.

Promocja 14 dni gry Bez Podatku automatycznie zmniejsza współczynnik kuponu do 1.0 – dotyczy to jednak wyłącznie kuponów na których znajdują się minimum 3 zdarzenia z kursem co najmniej 1,30. Promocja uruchamiana jest w ciągu 24h od zarejestrowania konta i trwa 14 dni.

Bonus powitalny od depozytu to 100% od pierwszej wpłaty do maksymalnie 2000 zł. Po zdeponowaniu środków bonus zostaje przyznany automatycznie i zostaje zablokowany aż do spełnienia warunków obrotu. Należy obrócić bonusem 2-krotnie w ciągu 14 dni od jego aktywacji, do obrotu zaliczane są kupony o kursie ogólnym min. 2,5, z minimum 3 zdarzeniami o kursie co najmniej 1,30.

Mnożnik MaxiZysk zapewnia 2-krotne pomnożenie zysku z kuponu. Minimalna kwota depozytu to 20 zł, a maksymalna wartość bonusu to 200 zł. By skorzystać z mnożnika należy jednokrotnie zagrać całą kwotą drugiego depozytu, przygotowując kupon AKO złożony z minimum 3 zdarzeń o kursie co najmniej 1,40 każde. MaxiZysk ważny jest przez 48h od przyznania.

Bonus na start w Totolotku

Promocja powitalna w Totolotku składa się z bonusu od depozytu, wynoszącego 100% pierwszej wpłaty do maksymalnie 500 zł. By z niej skorzystać należy podczas rejestracji zaznaczyć w formularzu chęć otrzymania bonusu na start, a następnie zweryfikować konto i wpłacić pierwszy depozyt o wysokości minimum 20 zł.

W przypadku bonusu powitalnego oferowanego przez Totolotek należy w ciągu 30 dni trzykrotnie obrócić kwotą depozytu i kwotą bonusu. Należy mieć na uwadze, że do obrotu wliczają się jedynie kupony z co najmniej 3 zdarzeniami o kursie minimalnym pojedynczej selekcji nie niższym niż 1,35. Ponadto do obrotu nie zalicza się zakładów systemowych.

Totolotek oferuje również bonus za pierwszą wpłatę dokonaną przez aplikację mobilną. Wynosi on 100% pierwszego depozytu, maksymalnie do 49 zł.

Bonus powitalny ETOTO

Pakiet na start oferowany nowym graczom ETOTO składa się wyłącznie z bonusu od depozytu. W przeciwieństwie do innych bukmacherów, ETOTO oferuje jednak bonus stanowiący nie 100% wpłaty, ale jej 200% – co oznacza potrojenie pierwszego depozytu. Maksymalna kwota bonusu wynosi 200 zł.

By móc wypłacić bonus gracz musi w ciągu 30 dni dokonać 4-krotnego obrotu środkami stanowiącymi sumę bonusu i wpłaconego depozytu. Do obrotu zaliczają się zakłady przedmeczowe i LIVE, pojedyncze o kursie minimum 2,20 lub wielokrotne o kursie kuponu 2,20, przy czym kurs pojedynczego zdarzenia w zakładzie wielokrotnym nie może być niższy niż 1,50.

Bonus powitalny TOTALbet

Podstawowym elementem promocji na start w TOTALbet jest bonus od depozytu do 5000 zł. By go otrzymać należy założyć konto na stronie bukmachera i dokonać pierwszej wpłaty w wysokości minimum 10 zł. W zależności od wybranego wariantu bonusu, do jego uwolnienia konieczny jest cztero- lub pięciokrotny obrót środkami. Obstawiając pierwszy kupon gracz może wybrać:

 • wariant 4×4, czyli 4-krotny obrót na kuponach z 4 zdarzeniami o kursie minimalnym 1,25
 • wariant 5×3, czyli 5-krotny obrót na kuponach z 3 zdarzeniami o kursie minimalnym 1,25

Po każdym obrocie depozytem na saldo gracza trafia część środków bonusowych – 25% w przypadku wariantu 4×4 lub 20% w wersji 5×3. Środki które trafią na saldo główne można wypłacić lub wykorzystać do dalszej gry.

Kolejnym elementem oferty powitalnej w TOTALbet jest freebet 20+20. By otrzymać jego pełną kwotę, czyli 40 zł, należy:

 • zarejestrować konto, zaznaczając zgody marketingowe i przejść pełną weryfikację – za te kroki gracz otrzyma freebet 20 zł i freebet 5 zł,
 • dokonać pierwszego depozytu o wysokości minimum 10 zł – jest to premiowane kolejnym freebetem 5 zł,
 • obstawić pierwszy zakład z salda głównego i pierwszy zakład na sporty wirtualne (minimalna kwota w obu przypadkach to 5 zł) – za te czynności gracz otrzyma 2 freebety po 5 zł.

Bonus powitalny PZBuk

PZBuk w swoim pakiecie powitalnym oferuje graczom zakład bez ryzyka (cashback) do 200 zł – a w przypadku rejestracji z kodem bonusowym także 20 000 punktów gracza, które wymieniać można w sklepie PZBuk m.in. na kolejne bonusy.

Cashback w PZBuk przyznawany jest za pierwszy, przegrany zakład. By go otrzymać, wystarczy zarejestrować się na stronie bukmachera, a następnie zagrać kupon wielokrotny, na którym każde zdarzenie ma kurs minimum 1,4. Zwrot za przegrany zakład gracz otrzymuje w formie darmowego zakładu, którego wygrane zwolnione są z wymogów obrotu.

By w ramach bonusu powitalnego w PZBuk otrzymać również punkty gracza należy podać kod promocyjny podczas rejestracji a następnie postawić pierwszy zakład wielokrotny z kursem co najmniej 2,0, za minimum 50 zł.

Bonus na start w eWinner

Na ofertę bonusową dla nowych graczy eWinner składa się cashback w wysokości do 150 zł oraz bonus 50% od drugiego depozytu. Pierwszy z bonusów gracz otrzymuje po rejestracji – pod warunkiem, że w formularzu zaznaczy pole „Chcę otrzymać bonus powitalny”. Drugi z bonusów naliczany jest automatycznie po dokonaniu drugiej wpłaty na konto depozytowe.

W przypadku zakładu bez ryzyka gracz otrzyma zwrot kwoty za pierwszy postawiony zakład – pod warunkiem, że jest on przegrany. Bukmacher nie wprowadził ograniczeń co do minimalnego kursu pierwszego zakładu, brak również konieczności obrotu zwróconej stawki. Minimalna stawka pierwszego zakładu wynosi 20 zł, a maksymalny zwrot – 150 zł. Należy mieć na uwadze, że każdy zwrot pomniejszony jest o 12% podatku – by uzyskać maksymalną kwotę cashbacku należy więc zagrać zakład o wysokości 170,46 zł.

Drugi z bonusów powitalnych to 50% dodawane do drugiego depozytu. Maksymalna kwota bonusu to 500 zł, by uwolnić ją do gry należy zagrać równowartość wpłaty, obstawiając zdarzenia z kursem co najmniej 1,50. By wypłacić bonus należy obrócić go 6-krotnie, z kursem minimalnym 2,50.

Bonusy bukmacherskie na start pod lupą analityków

Bonusy bukmacherskie zostały przeanalizowane przez analityków z ośrodków badawczych. Naukowcy z Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu poddali analizie ofertę promocyjną 10 bukmacherów, dedykowaną nowym użytkownikom, którzy chcą założyć konto oraz rozpocząć obstawianie zdarzeń. W badaniach przeprowadzonych przez WSB i PAN uwzględniono pakiety powitalne firm: STS, Fortuna, Betclic, eWinner, PZBuk, forBET, LVbet, eTOTO, Totolotek oraz TOTALbet (w przypadku badań przeprowadzonych przez PAN wzięto także pod uwagę zakłady bukmacherskie Milenium. Jednak w czasie kryzysu bukmacher ten zawiesił działalność, dlatego jego oferta zostanie w poniższym zestawieniu pominięta).

Badania bonusów bukmacherskich przeprowadzone przez PAN

Przedmiotem badań były bonusy bukmacherskie z oferty polskich, legalnych zakładów bukmacherskich. Eksperci Polskiej Akademii Nauk dokonali analizy pakietów powitalnych, oferowanych na start graczom, którzy nie posiadali wcześniej zarejestrowanego konta u wybranych bukmacherów. Celem badania była ocena jakości bonusów powitalnych pod kątem korzystności dla nowo zarejestrowanych użytkowników. Najwyższą atrakcyjność bonusów bukmacherskich określa zatem wartość współczynnika wpłaconych środków finansowych w stosunku do potencjalnego zwrotu. Wartość współczynnika jest zatem równoznaczna z najkorzystniejszą ofertą dla nowych klientów.

Analiza dokonana przez badaczy Polskiej Akademii Nauk polegała na przeprowadzeniu 100 symulacji gier u poszczególnych bukmacherów z uwzględnieniem warunków otrzymania bonusów powitalnych oraz wybranych zmiennych, takich jak np. wysokość wpłaty pierwszego depozytu przez gracza. Przyjęto, że uczestnicy zakładów wzajemnych przestrzegają regulaminów i warunków niezbędnych do otrzymania bonusów bukmacherskich na start oraz grają racjonalnie. Symulacje komputerowe wykonane przez ekspertów PAN miały na celu zamodelować działania gracza, któremy pragnie maksymalnie wykorzystać przyznane przez firmy bukmacherskie benefity. W przypadku analizy przeprowadzonej przez członków Polskiej Akademii Nauk wykorzystano modele matematyczne uwzględniające specyfikę bonusów powitalnych u poszczególnych bukmacherów, a także skrypty napisane w języku programowania VBA, pozwalające na automatyzację procesów obliczeniowych.

W badaniu uwzględniono różne kwoty wpłaty pierwszego depozytu. Średnią wartość wygranych obliczono dla wpłat startowych w wysokości m.in. 20 zł, 50 zł 100 zł, 200 zł, 500 zł, 1000 zł oraz 1200 zł. Poniższy wykres obrazuje wyniki otrzymane przez badaczy dla sum depozytów o wartości 1200 zł z uzyskanymi bonusami, z marżą w wysokości 5%. Należy podkreślić, że podane wyniki to wartości średnie wygranych ze 100 symulacji gier, podane w złotówkach.

Badanie bonusów bukmacherskich przeprowadzone przez PAN

Biorąc pod uwagę założenia i modele matematyczne przyjęte przez badaczy, wyniki wskazują jednoznacznie na wysoce atrakcyjną ofertę firmy STS dla pierwszych wpłat depozytowych o szerokim zakresie wysokości. Zakłady bukmacherskie STS zajęły w tym badaniu pierwsze miejsce w sześciu możliwych kategoriach na osiem. Mówiąc ogólniej firma STS jest liderem jakości bonusów powitalnych w przypadku wpłaty startowej od 20 zł wzwyż i niższej niż 1000 zł oraz w wysokości 1200 zł.

Badacze PAN przeprowadzili również inne symulacje, wykorzystując podczas analizy dane z uwzględnieniem odpowiednich wag. Pakietom powitalnym przypisano parametry matematyczne, które uzyskano w wyniku uwzględnienia szeregu zmiennych czynników takich, jak np. maksymalna wartość pakietu powitalnego, liczba wymaganych obrotów bonusem, wymagany minimalny kurs obrotu, czy czas na obrót depozytem bądź bonusem. Wyniki uzyskane ze 100 symulacji gier dla sum depozytów o wartości 1200 zł z uzyskanymi bonusami ważonymi oraz marżą w wysokości 5% przedstawia następujący wykres:

Wyniki badania PAN dotyczące bonusów bukmacherskich

Biorąc pod uwagę więcej zmiennych czynników, badacze PAN wykazali, iż najbardziej korzystne jakościowo bonusy powitalne można uzyskać w zakładach bukmacherskich STS pod warunkiem wpłaty pierwszego depozytu w wysokości powyżej 20 zł.

Badanie pakietów powitalnych autorstwa WSB

Również eksperci z innego ośrodka badawczego zajęli się tematyką bonusów bukmacherskich. Analitycy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu przeprowadzili badanie mające na celu ocenę pakietów powitalnych dostępnych u wybranych 10 bukmacherów. Pomiary naukowców składały się z dwóch części. W pierwszej z nich wzięto pod uwagę bonusy od depozytu oraz cashback i szacowano na podstawie działań matematycznych tzw. wartość oczekiwaną bonusów bukmacherskich. W kolejnej części badania zdecydowano się zbadać jakość pakietów powitalnych. Naukowcy wzięli pod uwagę przy obliczeniach kilkanaście zmiennych, takich jak:

kurs minimalny kuponu, który wymagany jest przez bukmachera w celu osiągnięcia bonusu przez gracza (konto depozytowe/konto bonusowe), minimalny kurs dotyczący zdarzenia (konto depozytowe/konto bonusowe), minimalna liczba zdarzeń na kuponie wymagana przez bukmachera (depozyt/bonus), wymagana liczba obrotów (depozyt/bonus), liczba dni ważności bonusu, czy kupony przegrane są wliczane do obrotu bonusem, możliwie najwyższy do uzyskania bonus od depozytu, maksymalny możliwy do uzyskania cashback, dodatkowe promocje bukmacherskie, zakres oferty bukmachera (sporty wirtualne, Betgames), wycena matematyczna głównych bonusów, wycena matematyczna bonusu typu cashback.

Wykorzystanie w obliczeniach dwóch metod taksonomicznych porządkowania liniowego (wzorca rozwoju oraz sum standaryzowanych) dało rezultaty zbiorcze, które ilustruje poniższy wykres:

Bonusy bukmacherskie w badaniach WSB

Metody taksonomiczne pozwoliły uzyskać wynik tzw. miary rozwoju, co oznacza, że wyższa wartość liczbowa odzwierciedla wyższy poziom badanego zjawiska. Jeśli chodzi o analizę bonusów bukmacherskich przeprowadzoną przez badaczy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, wyższa wartość oznacza bardziej atrakcyjny pakiet powitalny.

Wyniki operacji matematycznych przeprowadzonych z uwzględnieniem dużej liczby zmiennych wskazują, że spośród grupy badawczej 10 pakietów powitalnych najlepszą ofertę dla nowych graczy posiada w swojej ofercie bukmacher STS. Za nim na podium uplasowali się jeszcze Fortuna oraz Totalbet (w przypadku Totalbet korzystniejszy jest 5-krotny obrót kuponem z 3 zdarzeniami niż 4-krotny obrót kuponem z 4 zdarzeniami).

Bonusy w STS docenione i wyróżnione

Raporty PAN i WSB nie pozostawiają wątpliwości, że nie tylko pod względem liczby bonusów powitalnych nasza firma jest zdecydowanym numerem jeden. Cieszymy się, że niezależni eksperci potwierdzili, że ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość. Fakty i liczby, to najlepsze dowody na to, że wszystko co robimy, czynimy z myślą o naszych graczach. Dobrze wiesz, że możesz obstawiać i… odbierać bonusy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.