Bezpieczne obstawianie podczas koronawirusa ważniejsze niż kiedykolwiek
Zapewnienie graczom internetowym możliwości obstawiania w bezpiecznym środowisku jest podstawowym celem każdego dnia w roku.
Wszyscy legalni bukmacherzy pragną mieć klientów, którzy mogą cieszyć się zakładami w bezpiecznym i odpowiedzialnym środowisku. Zdecydowana większość klientów to robi, ale niektórzy grają za dużo lub za często i potrzebują dodatkowej ochrony. A w ostatnich tygodniach, gdy miliony graczy znajduje się w izolacji z powodu koronawirusa, bezpieczna gra jest jeszcze ważniejsza niż kiedykolwiek.
Dla wielu był to czas stresu i niepewności finansowej. W tych okolicznościach istnieją obawy o zwiększenie ryzyka zachowań uzależniających, w tym związanych z hazardem. Obawy przed „eksplozją hazardu online” doprowadziły nawet niektóre kraje europejskie do wprowadzenia szczególnych ograniczeń gry online.
Większość tych ograniczeń, mających na celu ochronę obywateli, mają dobre intencje i rozumiemy, że politycy starają się uspokoić i chronić swoich obywateli w trudnych chwilach. Jednak większość wprowadzonych ograniczeń nie jest oparta na dowodach i mogłaby przynieść więcej szkody niż pożytku, czyniąc strony internetowe z czarnego rynku jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla graczy, w porównaniu do stron posiadających licencję i w pełni regulowanych. Te czarne rynki są hostowane i działają poza UE i nie nakładają prawie żadnych obowiązków społecznych na swoich użytkowników.
Dostępne dane pokazują, że w czasie koronawirusa nastąpił znaczny spadek w zakładach online – głównie z powodu anulowania głównych dyscyplin sportowych. Według danych w wybranych krajach europejskich zanotowano następujące spadki u legalnych bukmacherów:
- Belgia – 38%
- Dania – 60%
- Szwecja – 6%
- Wielka Brytania – 67%
- Polska – 70%
Na szczęście dostępnych jest wiele narzędzi pomagających graczom w zarządzaniu hazardem online w odpowiedzialny sposób. Ale to na klientach spoczywa obowiązek nie tylko odpowiedzialnego grania, lecz także firmy hazardowe online, które muszą pamiętać o swoich obowiązkach społecznych w tym trudnym czasie i zwiększyć wysiłki związane z bezpieczniejszym hazardem, zwłaszcza gdy jest jasne, że klient nie zarządza własnymi zachowaniami w odpowiedzialny sposób.
Większość firm ma już do dyspozycji bezpieczniejsze narzędzia do kontrolowania hazardu i powinny mieć te narzędzia dostępne i łatwe w obsłudze dla swoich klientów, a także zwiększyć monitorowanie swoich klientów oraz, w razie potrzeby, ukierunkować interwencje wobec osób zagrożonych problemem z hazardem.
Limity depozytów, nie są w wystarczającym stopniu ukierunkowane na tych klientów, którzy faktycznie potrzebują pomocy, ale raczej zagrażają ochronie konsumentów, czyniąc strony nielicencjonowane bardziej atrakcyjnymi dla nich w porównaniu z licencjonowanymi .
Musimy pamiętać, że hazard to ludzkie zachowanie, konsumenci zawsze będą dokonywać własnych wyborów, a skuteczne regulacje muszą opierać się na tym, co działa dobrze, a nie na dobrych nagłówkach.