Australia ureguluje zakłady sportowe albo straci miliardy dolarów zysku od operatorów internetowych

Australijska Rada Zakładów (AWC) wzywa do skutecznej regulacji prawa hazardowego w obliczu boomu na zakłady sportowe. Według tej organizacji, rząd Australii ryzykuje utratę co najmniej 60 centów z każdego dolara postawionego u międzynarodowych bukmacherów, jeśli rząd skutecznie nie ureguluje rynku przez okres następnych pięciu lat.

Obecnie, uważa się, że Australia posiada jeden za największych rynków szarej strefy zakładów sportowych na świecie. Ocenia się, że tamtejszy rynek zakładów wart jest co najmniej 1.6 miliarda dolarów australijskich obecnie, ale może wzrosnąć do 2.3 miliarda dolarów do roku 2020. Oprócz potencjalnych strat w przychodach sięgających 2.3 miliarda AUD, rząd również może pożegnać się z kolejnymi 100 milionami dolarów z podatku.

Australia aktualnie posiada 30 witryn internetowych z grami hazardowymi. Urzędnicy powiedzieli, że tylko ok. 40% z puli 1,6 miliarda australijskich dolarów przychodu z branży wpływa do krajowej kasy, a zyski od ok. 2000 międzynarodowych operatorów są poza zasięgiem.

Z ewentualnej nowelizacji istniejącego prawa dotyczącego hazardu online, rząd spodziewa się ostrzejszych przepisów, które zajmą się licencjonowanymi zagranicznymi operatorami, których strony internetowe działają w kraju. Mają być podjęte również środki krajowe jak policja, która będzie działała przeciwko nielicencjonowanym operatorom zagranicznym, którzy z pewnością nadal będą oferować swoje usługi klientom australijskim.