8 lat wzlotów internetowych zakładów bukmacherskich we Francji

Przychody ze sprzedaży zakładów sportowych we Francji wzrosły w ciągu ośmiu lat w roku 2018. Głównym powodem była popularność Mistrzostw Świata w piłce nożnej wśród graczy.

Francuski regulator gier ARJEL opublikował dane pokazujące, że 1,12 mld $ (864 mln funtów) zakładów sportowych online zostało złożonych od czerwca do września.

Wynika to z tego, że ich przychody w drugim kwartale wyniosły nieco ponad 1,13 mld USD (872 mln GBP). Wynik Q3 za 2018 r. Stanowi wzrost o 81% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Jest to najlepszy rok od czasu wprowadzenia przepisów dotyczących sektora online w 2010 roku.

Co te liczby oznaczają?

Druga połowa Mistrzostw Świata FIFA miała miejsce podczas trzeciego kwartału, kiedy średnia liczba osób stawiających zakłady wzrosła o 84% do 553 000 w każdym tygodniu.

W lipcu odbyły się 14 meczów w Pucharze Świata, które stanowiły 16% wszystkich przychodów za trzeci kwartał. Pokazuje to, jak popularne są zakłady sportowe podczas Mistrzostw Świata, szczególnie, że Francja przeszła aż do finału.

Finał, w którym Francja pokonała Chorwację, osiągnął obrót przekraczający 43 miliony funtów (33 miliony funtów), co stanowi największą sumę dla pojedynczego meczu w historii regulowanego sektora we Francji. Poprzedni rekord był skromny w porównaniu do 14,3 miliona dolarów (11,0 milionów funtów) w konkursie na UEFA Euro 2019.

Inne godne uwagi trendy

Inne rynki odnotowały kolejne wzrosty dzięki rosnącej aktywności hazardowej podczas Mistrzostw Świata. Zakłady na ligi krajowe i zagraniczne wzrosły o ponad 40%. Jak to się mówi, rosnąca fala podnosi wszystkie łodzie. Podekscytowanie, jakie ludzie otrzymali od zakładów na Mistrzostwa Świata, doprowadzi ich do kontynuowania zakładów w przyszłości.

Tenis jest drugim najpopularniejszym sportem do obstawiania. Przychody ze sportu niemal podwoiły się w Q3 do prawie 293 mln $ (226 mln £), mimo że Wimbledon starł się z Pucharem Świata. Jedynym sportem, który nie zyskał w tym kwartale, była koszykówka, która spadła o 36% do 17 milionów dolarów (13 milionów funtów).

Ostatnia część raportu dotyczy pokera online. Francja obecnie dzieli płynność z graczami w Portugalii i Hiszpanii. Stawki za gry gotówkowe wzrosły o 3% do ponad 1,13 mld $ (872 mln funtów) w trzecim kwartale.

Struktury hazardowe we Francji

Większość form hazardu jest legalna we Francji i aby wziąć w nim udział, musisz mieć ukończone 18 lat.

Dwa organy rządowe kontrolują większość gier hazardowych w kraju. Pari Mutuel Urbain (PMU) odpowiada za zakłady na wyścigi konne, a Francaise des Jeux (FDJ) zajmuje się loteriami i innymi formami gier bukmacherskich.

Hazard online stał się legalny w 2010 r., a ARJEL został ustanowiony, aby działać jako regulator w tym sektorze. Jest to niezależny organ utworzony na podstawie art. 34 francuskiej ustawy hazardowej z 2010 r.

ARJEL zajmuje się licencjonowaniem, ochroną konsumenta i eliminowaniem ofshorowych platform skierowanych do mieszkańców Francji. Główną bronią używaną przez ARJEL przeciwko nielegalnym stronom jest blokowanie ich domen za pośrednictwem krajowych usługodawców internetowych we Francji.

Członkowie francuskiego parlamentu często wzywają do rozwiązania tej niezależnej władzy. Niektórzy politycy uważają, że ARJEL ma zbyt duży wpływ na sektor gier hazardowych online i wymaga ograniczenia. Proponowana zmiana ma obecnie na celu zniesienie ARJEL do lutego 2020 r. Zastąpiłoby to nowy scentralizowany organ podlegający ściślejszej kontroli rządowej.

Francuska ustawa o grach hazardowych

Francuska ustawa o grach była ważnym aktem prawnym, ponieważ doprowadziła do zakończenia monopolu rządowego, który dotychczas we Francji istniał.

Teraz inni europejscy operatorzy mogą ubiegać się o francuskie licencje. Natychmiast po rozpoczęciu procesu składania wniosków 35 europejskich operatorów złożyło wnioski. Nadal nie mogą oferować gier kasynowych, takich jak gry stołowe, automaty i ruletka, ponieważ politycy uważają je za nadmiernie uzależniające.

Niektóre istotne stawki podatkowe obowiązują w tym sektorze. Każdy zakład jest objęty podatkiem w wysokości 2%, jest to dodatek do prowizji, jaką zwykle bierze platforma pokerowa. Dlatego gracze płacą około 7,5% prowizji w porównaniu do średniej w branży wynoszącej 4 lub 5%.

Wszystkie zakłady sportowe podlegają 8,5% podatkowi, który jest również wyższy niż w wielu innych krajach europejskich. Chociaż działa to jako czynnik zniechęcający dla operatorów w przestrzeni online, najnowsze dane pokazują, że mimo to wszystko jest dobrze z sektorem gier hazardowych online we Francji.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *