Wygrałeś u bukmachera? Nie zapomnij zapłacić podatku

Polacy awansują do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Takie rozgrywki to idealna okazja do typowania wyników meczów w zakładach bukmacherskich. Wygrana i awans biało-czerwonych cieszy więc nie tylko kibiców, ale także tych, którzy postawili na zwycięstwo i awans naszych piłkarzy swoje pieniądze. Ale uwaga – nie zapominajmy, że większe wygrane są obłożone podatkiem.

Ministerstwo Finansów przypomina, że opodatkowane są gry losowe, zakłady wzajemne i gry na automatach. Popularne w Polsce w ostatnich latach typowanie wyników sportowych to właśnie nic innego, jak zakłady wzajemne.

Zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu:

1. wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek – totalizatory;

2. zaistnienia różnych zdarzeń, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej – bukmacherstwo.

Zakłady bukmacherskie – zwycięzca płaci dwa razy

Trzeba pamiętać, że grając u bukmachera płacimy podatek zawsze, ale w przypadku większej wygranej – płacimy dwa razy.

Pierwszy podatek to 12 proc. od zawartego zakładu (stawki). Jest on pobierany zawsze przy zawieraniu zakładu.

Drugi podatek – od wygranej – dotyczy już tych, którym udał się wygrać większą sumę. Większą, czyli jaką?

Chodzi o sytuację, gdy wartość jednorazowej wygranej przekroczy 2280 zł. W związku z tym kwota należnego podatku wyniesie wówczas 10 proc. od kwoty wygranej.

WAŻNE: Kwota 2280 złotych nie stanowi rocznego miesięcznego limitu wygranych, co oznacza, że jest liczona osobno przy każdym następnym zakładzie bukmacherskim.

Warto też pamiętać, że 10 proc. podatek jest naliczany od pełnej kwoty powyżej 2280 zł, a nie tylko z powstałej od niej nadwyżki.

Kwotę podatku należy wykazać samodzielnie w deklaracji podatkowej PIT-8AR.

Podatek od gier i zakładów – ile płaci przedsiębiorca?

Podatnikiem podatku od gier jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność w zakresie gier hazardowych na podstawie udzielonej koncesji lub zezwolenia, podmioty urządzające gry objęte monopolem państwa oraz uczestnicy turnieju gry pokera.

Całość czytaj na: businessinsider.com.pl

Odbierz do 1000 PLN w LV BET na start!

728x90 - 1000 PLN Bonus Powitalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.