Szczegółowe założenia projektu Jarosława Gowina

W siedzibie partii Polska Razem odbyło się dziś śniadanie prasowe, na którym zaprezentowano projekt ustawy hazardowej autorstwa Jarosława Gowina i jego współpracowników. Ustawa o zakładach wzajemnych i niektórych grach karcianych zakłada wyłączenie pokera i zakładów bukmacherskich z ustawy hazardowej. Oto jej podstawowe założenia:

Przystępując do prac nad rozwiązaniami, które miały przywrócić normalność w zakresie zakładów wzajemnych i rozgrywek pokerowych przyjęliśmy kilka podstawowych założeń:

– działalność firm urządzających zakłady wzajemne może przynieść ogromne korzyści dla polskiego sportu

– chęć marginalizacji szarej strefy, szczególnie w zakresie pokera i legalizacja jego domowych, towarzyskich rozgrywek

– zakłady wzajemne są formą „miękkiego” hazardu, w którym znaczenie po za szczęściem ma również wiedza, w związku z czym nie powinny być objęte równie wysokimi obostrzeniami co gra w ruletkę, czy na automatach do gry

– poker nie jest grą tylko losową, ale grą karcianą łączącą elementy gry losowej i gry umiejętności z naciskiem na ten drugi aspekt

– zamiast nowelizować ustawę hazardową, postanowiono napisać nową ustawę poświęconą tym dwóm obszarom. Takie podejście wynikało z odmiennej filozofii, od tej która przyświecała twórcom ustawy z 2009 roku

Podstawowe zmiany w zakresie zakładów wzajemnych:

  1. Zmiana podstawy opodatkowania. Proponujemy przejście na opodatkowanie wg. Systemu duńskiego tzw. podatek GGR. Podstawą opodatkowania miałaby być suma zakładów pomniejszona o kwotę wypłaconych wygranych. W ten sposób opodatkowalibyśmy realne przychody firm z tej branży. Takie rozwiązanie ma być elementem zachęcającym do legalizacji działalności, która obecnie funkcjonuje w szarej strefie.

Art. 67 i art. 68 projektu ustawy

„Podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi: w zakładach wzajemnych – suma wpłaconych stawek pomniejszona o sumę wypłaconych wygranych;”

  1. Umożliwienie reklamy i sponsoringu przez podmioty prowadzące działalność z zakresu zakładów wzajemnych, na zasadach identycznych jak reklama alkoholu niskoprocentowego, z zakazem promocji w miejscach publicznych poza wydarzeniami, których podmiot jest sponsorem, imprez masowych których jest sponsorem lub wydarzeń o charakterze z udziałem drużyn sportowych, których jest sponsorem.

Art. 23 (szczególnie ust. 2 i ust. 3)

„Reklama, promocja i informowanie o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie przyjmowania zakładów wzajemnych lub w zakresie urządzania niektórych gier karcianych jest dozwolona, pod warunkiem, że:”

Zmiany dotyczące obu dziedzin:

  1. Wprowadzamy system blokowania stron oferujących zakłady wzajemne i rozgrywki pokerowe przez podmioty nieposiadające polskiej licencji. W połączeniu z ułatwieniami w legalnym prowadzeniu tej działalności ma to zabezpieczać firmy działające legalnie przed nieuczciwą konkurencją i zachęcać do opuszczania szarej strefy.

Rozdział 5 projektu ustawy

Projekt zakłada również utworzenie Funduszu „Szkolimy Mistrzów” pod zarządem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który będzie zasilany przez 7% dochodów państwa z tytułu opodatkowania przedmiotu ustawy. 3% dochodów państwa z tytułu podatków trafi do Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Jarosław Gowin odniósł się również do szans na realizację jego postulatów:

To kwestia całkowicie otwarta, który projekt wyjdzie na prowadzenie. Ten czy ministerstwa finansów. (…) Jest duża szansa, że z projektem MF będzie jak z ich projektem o podatku handlowym, z którego musieli się wycofać.(…) Nie zleciłbym swoim ludziom prac nad przegranym projektem. Jestem umiarkowanym optymistą.

1 thought on “Szczegółowe założenia projektu Jarosława Gowina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.