Bukmacherzy szykują się do rejestracji w Polsce?

W związku z restrykcyjnymi zapisami, które mają się pojawić w nowelizacji ustawy hazardowej w obszarze zakładów bukmacherskich coraz więcej zagranicznych podmiotów poważnie rozważa wykupienie polskiej licencji. Jak powszechnie wiadomo stowarzyszenia skupiające firmy bukmacherskie z innych krajów Unii Europejskiej (EGBA, RGA) postulowały wprowadzenie na rynku polskim tzw. „modelu duńskiego” opierającej się na modelu podatkowym GGR oraz liberalnych zapisach w obszarze reklamy i sponsoringu. Jak na razie niewiele jednak wskazuje, aby argumenty przedstawicieli zagranicznych podmiotów zostały wysłuchane.

Dlatego mimo potencjalnego utrzymania 12% podatku od obrotu najwięksi gracze na rynku prawdopodobnie zdecydują się na zarejestrowanie swoich usług na zasadzie polskiej licencji. Kilka dni temu w wywiadzie dla Radia Szczecin Łukasz Czucharski – Komitet Podatkowy Pracodawców RP stwierdził, że 13 podmiotów oferujących zakłady online złożyło wnioski o licencję do Ministerstwa Finansów. Obecnie jest to 7 firm: STS, Fortuna, Milenium, Totolotek, E-toto, LVBet oraz Forbet). Oznacza to, że do tej grupy teoretycznie dołączy jeszcze 6 podmiotów (pamiętajmy, że złożenie wniosku o licencję nie wiąże się z jej automatycznym przyznaniem, poza tym procedura rozpatrzenia wniosku trwa kilka miesięcy).

Według naszych informacji rejestracją na rynku polskim poważnie zainteresowani są m.in. Bet365, Bet-at-home, William Hill, Unibet, prawdopodobnie jeszcze Betclic i Expekt. Być może w najbliższym czasie do tej grupy dołączą kolejne firmy (m.in. Ladbrokes, Betsson). Jak widać w tej grupie znajdują się przede wszystkim firmy mające największy udział na rynku polskim.

Na podstawie najnowszego raportu Roland Berger można wywnioskować, że tzw. operatorzy offshore (niezarejestrowani w Polsce) posiadają obecnie 70% rynku według GGR i 90% według obrotu (sumy stawek). Dla porównania udział operatorów offshore w rynku wg. GGR w Hiszpanii 25%, w Danii wynosi 10% a w Wielkiej Brytanii 5%. We Francji, która ma podobne stawki podatkowe do Polski oraz konstrukcję podatku obrotowego wartość ta wynosi 40%.

About Author

4 thoughts on “Bukmacherzy szykują się do rejestracji w Polsce?

  1. Tak jak wspomnieliśmy w artykule 13 firm złożyło wnioski o polską licencję (7, które mają je obecne + 6 kolejnych). Mamy potwierdzenie z bardzo wiarygodnego źródła, że są wśród nich Bet365, Bet-at-home, William Hill oraz Unibet. Jeżeli któraś z firm przez nas wymienionych tego jeszcze nie zrobiła to możemy zapewnić, że niesie się z poważnym zamiarem wejścia na rynek Polski. Czas pokaże jakie będą ostateczne decyzje u innych bukmacherów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *